28-11-2017
Abonament radiowy w aucie służbowym

Dziś Biuro Rachunkowości Jelenia Góra KOALA prezentuje krótki artykuł o abonamencie radiowym w pojeździe służbowym.

Każde przedsiębiorstwo, które posiada telewizor lub radio (a sprzęt umożliwia natychmiastowy odbiór) ma 2 tygodnie od daty zakupienia na zarejestrowanie oraz systematyczne opłacanie abonamentu. Każda para odbiorników (tv + radio) firma wnosi jednolitą opłatę radiowo-telewizyjną.

Firma nie musi płacić za odbiorniki

W przypadku kiedy to radio lub telewizor są prywatnym sprzętem pracownika, w takim wypadku to pracownik ponosi koszty związane z opłacaniem abonamentu.

Abonament może być niekiedy kosztem uzyskania przychodów, gdy zostanie udowodniony związek poniesionego wydatku z osiąganym przychodem. Przykładowo przedsiębiorca może udowodnić, że odbiornik radiowy w samochodzie pomaga mu w prowadzeniu (wliczają się w to informacje drogowe, pogodowe oraz wiadomości).

Płatności do ZAiKSu  przedsiębiorca musi odprowadzać w przypadku kiedy korzystanie z radia w aucie służbowym jest publicznym odtwarzaniem utworów. Przykładem są kierowcy taksówek, którzy przewożąc klientów odtwarzają radio w sposób publiczny.

Biuro Rachunkowe Jelenia Góra KOALA, tekst o abonamencie radiowym w aucie służbowym

Leasing

Marka TOYOTA, wymaga od klientów którzy decydują się na leasing, podpisania zobowiązania do zarejestrowania odbiornika radiowego. Radio trzeba zarejestrować na Poczcie Polskiej. Cena miesięczna abonamentu wynosi 7zł. Natomiast w przypadku braku rejestracji i braku opłacania abonamentu, będą naliczane wysokie kary w wysokości trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu.

Prawdopodobnie inne marki samochodów pójdą w ślad za Toyotą. Rachunkowość Jelenia Góra KOALA zachęca do czytania aktualności, dowiesz się wielu interesujących rzeczy dotyczących księgowości i finansów. Masz pytania? Szukasz zaufanego księgowego? Odwiedź Biuro Księgowości Jelenia Góra KOALA!

do góry