31-10-2017
Historia Kasy Fiskalnej

Biuro Rachunkowe Jelenia Góra KOALA zaprasza na krótką ciekawostkę o historii kasy fiskalnej.

Kasa fiskalna została wynaleziona w drugiej połowie XIX wieku, a dokładniej w 1878 roku przez właściciela kilku barów z Ohio - James'a Jacob'a Ritty'ego. Ritty nie dażył bezgranicznym zaufaniem swoich pracowników i dlatego też rozmyślał nad stworzeniem urządzenia, które miałoby zapobiec drobnym kradzieżom jakich dopuszczali się jego pracownicy.

Podczas podróży do Europy Ritty zwrócił uwagę na mechanizm do zliczania obrotów śruby napędowej statku. Zainspirowany działaniem urządzenia powrócił do domu i wraz z bratem - mechanikiem, zaczął budowę pierwszej na świecie kasy fiskalnej.

W 1879 roku opatentowano urządzenie o nazwie „Nieprzekupny Kasjer Ritty'ego”. Potem wynalazca założył firmę zajmującą się produkcją kas fiskalnych. Po pewnym czasie Ritty zdecydował się sprzedać biznes za 1000 dolarów Johnowi H.Pettersonowi.

Firma nowego właściciela - National Cash Register Company (NCR) dodała do wynalazku rolkę papieru, na której zapisywały się sprzedane towary, a w 1892 roku kasy fiskalne drukowały paragony - sprzedawca przekręcał dźwignię, otwierała się szuflada i w ten sposób transakcja dobiegała końca.

W latach 1888-1895 sprzedano ponad 100 kas fiskalnych. Z uwagi na wysoką cenę, był to dobry wynik.

Rachunkowość Jelenia Góra KOALA, tekst o historii kasy fiskalnej

Dzieje Kasy Fiskalnej w Polsce

W 1992 roku w Zabrzu powstała pierwsza polska kasa fiskalna na zamówienie partnera zagranicznego. Urządzenie zostało stworzone z myślą o rynku brytyjskim z możliwością dostosowania do innych rynków. Po wprowadzeniu podatku VAT w 1993 roku handel detaliczny bardzo się zmienił. Po ogłoszeniu wymagań Ministerstwa, firma Elzab dostosowała produkt do polskiego rynku i tak 11 kwietnia 1994 roku do obrotu dopuszczono pierwszą kasę fiskalną.

Biuro Księgowe Jelenia Góra KOALA zachęca do zapoznania się z pełną ofertą oraz do skorzystania z profesjonalnych usług doskonałych księgowych.

 

do góry