09-01-2018
Opłata recyklingowa - zakup toreb foliowych od 2018 roku

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy nakładające dodatkową opłatę za zakup reklamówki wykonanej z tworzywa sztucznego.

Właśnie weszła w życie ustawa z 12 października 2017 roku o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Przepisy w nowej ustawie mówią między innymi o nowej opłacie recyklingowej, która pobierana będzie od lekkich toreb plastikowych, które można  zakupić przy kasie w sklepach.

Stawka opłaty recyklingowej wynosi 0,20 zł/szt.

Jest to składnik należności za dostawę plastikowej torby. Jest ona wliczana do podstawy opodatkowania z tytułu jej dostawy opodatkowanej 23% VATem (zakładając, że dostawcą jest czynny podatnik VAT).

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz rolnik ryczałtowy, którzy zakupią torbę wykonaną z tworzywa sztucznego, będą mieli wyszczególnioną tę pozycję na pargonach fiskalnych, gdzie umieszczona zostanie kwota zapłaty z tytułu sprzedaży foliówki.

Niniejsza opłata to dochód budżetu państwa, która powinna być wpłacana do 15 marca następnego roku kalendarzowego od momentu jej pobrania. Po raz pierwszy przekazanie opłaty recyklingowej będzie miało miejsce do 15 marca 2019 roku. Aktualnie nie został jeszcze utworzony stosowny rachunek bankowy służący do tych celów.

Biuro Rachunkowości Jelenia Góra KOALA serdecznie zachęca do współpracy. Umów się na spotkanie z rzetelnym księgowym i zapoznaj się z pełną ofertą Biura KOALA.

Biuro Rachunkowości Jelenia Góra KOALA, tekst o opłacie recyklingowej

 

do góry