16-01-2018
PIT - czym tak właściwie jest?

W dzisiejszym wpisie Biuro Rachunkowe Jelenia Góra KOALA  przedstawia PIT. KOALA wyjaśni dziś czym dokładnie jest PIT.

PIT czyli jest to podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozwinięciem tego skrótu są trzy słowa z języka angielskiego Personal Income Tax, co oznacza, że jest to powszechnie stosowany na świecie podatek od dochodów, które uzyskują osoby fizyczne z tytułu wypłaty, renty, emerytury, wszelkich zasiłków, prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykonywania wolnego zawodu, a także działalności twórczej, naukowej, oświatowej, artystycznej, literackiej i publicystycznej.

Tak więc stosunek pracy związany umową o pracę, umową o dzieło czy też umową zlecenie podlega obowiązkowemu rozliczeniu podatkowemu, a więc podatku od osób fizycznych.

Biuro Księgowe Jelenia Góra KOALA, tekst o tym czym właściwie jest PIT

PIT jest rocznym rozliczeniem, które każdy musi złożyć na początku kolejnego okresu rozliczeniowego, czyli w pierwszych miesiącach nowego roku kalendarzowego za rok poprzedni. Obowiązek rozliczenia spoczywa na każdej osobie pełnoletniej, która rozpoczęła pracę, z kolei dzieci rozliczane są wraz z rodzicami na wspólnym formularzu.

Odpowiedni druk zeznania podatkowego należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Można to zrobić drogą elektroniczną lub osobiście.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz problem z wypełnieniem swojego zeznania podatkowego? Wybierz rzetelne Biuro Księgowe Jelenia Góra KOALA, możesz mieć pewność, że Twoja deklaracja zostanie wypełniona poprawnie.

 

do góry