13-03-2018
Przerwa na papierosa nie tak przyjemna?

Biuro Księgowości Jelenia Góra KOALA zaprasza na krótki artykuł o zmianach w Kodeksie Pracy.

Zmiany w KP przewidują, że wynagrodzenie z tytułu nadgodzin nie od razu miałoby trafiać do pracownika. Zmiany dotyczą również wszystkich osób palących w godzinach pracy - „przerwa na papierosa” miałaby być odpracowana.

Jedna z największych zmian dotyczy godzin nadliczbowych w pracy. Pracownicy pracowaliby dłużej w okresie wzmożonego zapotrzebowania na usługi czy też produkty, jednak wynagrodzenie z tego tytułu nie byłoby wypłacane od razu. Pieniądze z nadgodzin miałyby trafiać na konto powiernicze pracownika, prowadzone przez przedsiębiorcę.

Inne poważne zmiany czekają palaczy, bowiem jeśli pracodawca wyraża zgodę na „przerwy na papierosa” to może również domagać się, aby pracownik odpracował czas poświęcony na tego typu przerwę, nie będzie to jednak możliwe w ramach nadgodzin.

Biuro Księgowości Jelenia Góra KOALA zaprasza na artykuł o najnowszych zmianach w Kodeksie Pracy

Zmiany mają dotyczyć także pracy w niedziele. Firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w roku, jeśli pracownik wyrazi na to zgodę. W przedsiębiorstwach do 50 osób trzy niedziele w roku mogą być pracujące i nie będzie do tego konieczna zgoda pracownika.

Podwyższenie dodatku za pracę na zmianie nocnej oraz zwolnienie mikro przedsiębiorstw z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy - to kolejne propozycje zmian.

Niedługo przekonamy się jak będzie wyglądał gotowy w całości projekt zmian w Kodeksie Pracy. Co sądzisz o tych zmianach?

do góry