17-04-2018
Śmierć małżonka, a rozliczenie podatkowe

Biuro Rachunkowości Jelenia Góra KOALA zaprasza na artykuł dotyczący rozliczenia podatkowego.

Pozostało już niewiele czasu do 30 kwietnia, aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Dziś KOALA podpowiada co jak rozliczyć PIT w przypadku śmierci małżonka.

Prawo do wspólnego rozliczenia posiadają osoby będące w związku małżeńskim, które mają wspólny majątek. W przypadku śmieci małżonka, żyjący małżonek ma prawo do wspólnego rozliczenia PITu. Jak to zrobić?

Wypełniając formularz rozliczeniowy należy zaznaczyć odpowiednie okienko - wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6a 1 ustawy.

Potem w treści zeznania należy wpisać dane i współmałżonka i dochody, jakie uzyskał przed śmiercią. Osoba rozliczająca PIT wraz z nieżyjącym małżonkiem nie ma prawa do ulgi dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Rodzinie nadal przysługuje ulga prorodzinna, którą można odpisać od podatku, pod warunkiem, że uzyskany dochód przez oboje małżonków nie przekroczył 112 tysięcy złotym w ciągu roku.

W przypadku kiedy zmarły małżonek ponosił wydatki, do których przysługują ulgi podatkowe, spadkobierca jakim jest żyjący małżonek ma prawo odliczyć je od wspólnie rozliczanego podatku. Należy jednak poinformować o tym wcześniej Urząd Skarbowy w terminie 30 dni od otrzymania informacji o dochodach zmarłego.

Żyjącemu małżonkowi pozostaje również prawo do otrzymania zwrotu podatku za zmarłego. W przypadku kiedy wystąpiła niedopłata, również małżonek wraz z pozostałymi spadkobiercami, ma obowiązek zapłaty zaległego podatku. Jedynym sposobem na to, aby uniknąć konieczności zapłaty jest zrzeczenie się spadku. Można tego dokonać w sądzie lub u notariusza.

Księgowość Jelenia Góra KOALA przypomina, że do końca kwietnia pozostały 2 tygodnie i zachęca do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym już teraz.

Biuro Księgowości Jelenia Góra KOALA poleca artykuł pt. "Śmierć małżonka, a rozliczenie podatkowe"

do góry