07-11-2017
Śmierć przedsiębiorcy - co stanie się z firmą?

Biuro Rachunkowe Jelenia Góra KOALA zaprasza na ciekawy artykuł.

Duże znaczenie dla polskiej gospodarki mają niewielkie działalności gospodarcze, które odpowiadają za 10% PKB i dają miejsca pracy nawet połowie pracowników w kraju. Właśnie te małe, często rodzinne, jednoosobowe działalności w dużym stopniu napędzają polską gospodarkę.  

Niestety, co miesiąc do Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej dociera około 100 wniosków (w niedalekiej przyszłości może ich być znacznie więcej) z prośbą o wykreślenie działalności z bazy z powodu śmierci właściciela firmy. W takich sytuacjach działalność przestaje istnieć, a budowana przez lata marka - znika z rynku i tym samym pracownicy tracą posady.

Biuro Księgowości Jelenia Góra KOALA, tekst o co dzieje się z jednoosobową działalnością gospodarczą w przypadku śmierci właściciela firmy

Chociaż zwiększyła się liczba urodzeń w Polsce to w marcu przyrost naturalny był ujemny i wyniósł - 1,5 tysiąca osób. Liczba zgonów przewyższa liczbę urodzeń i dlatego też jesteśmy społeczeństwem starzejącym się.

Ministerstwo Rozwoju chce, aby po śmierci przedsiębiorcy, firma mogła kontynuować działalność - będzie to korzystne zarówno dla spadkobierców zmarłego jak i gospodarki w naszym kraju. Umożliwi to ustawa o sukcesji która wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2018 roku. Pojawi się funkcja tzw. zarządcy sukcesyjnego, który po śmierci właściciela poprowadzi firmę.

Księgowość Jelenia Góra KOALA zachęca do skorzystania z profesjonalizmu wykwalifikowanych księgowych i powierzenia finansów Twojej firmy w dobre ręce!

do góry