W dzisiejszym artykule Biuro Rachunkowe Jelenia Góra KOALA wyjaśni czym jest kapitał zapasowy.
Kapitał zapasowy to środki finansowe, które są zabezpieczeniem finansowym dla firmy w kryzysowych sytuacjach. Na kapitał zapasowy należy odprowadzać 8% zysku za dany rok obrotowy do momentu aż jego poziom wyniesie minimum 1/3 kapitału zakładowego w momencie konstytuowania spółki.
Kodeks spółek handlowych reguluje, jakie środki powinny być przekazywane do kapitału zapasowego i są to:
- nadwyżki z tytułu emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, pozostałej po pokryciu kosztów wydania akcji;
- dopłaty, które regulują akcjonariusze w zamian za przyznanie szczególnych uprawnień ich dotychczasowym akcjom.
Kapitał zapasowy może zostać użyty wyłącznie do pokrycia strat wykazanych w sprawozdaniu finansowym.
W przypadku kiedy osiągnięta w danym roku rozliczeniowym strata przewyższa kapitał zapasowy, powinno się to wykazać, jako stratę z lat ubiegłych.
Warto również wiedzieć, że jeżeli spółka wykazuje stratę, która przewyższa wartość kapitału zapasowego, rezerwowego, a nawet jedną trzecią kapitału zakładowego, wówczas zarząd spółki jest zobowiązany do zwołania walnego zgromadzenia członków. Celem tego zgromadzenia jest podjęcie uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.

W spółce komandytowo – akcyjnej kapitał ten trzeba obowiązkowo utworzyć, należy przekazywać 8% zysku w roku obrotowym i musi być przekazany na straty wykazane w sprawozdaniu finansowym, tak jak w przypadku spółki akcyjnej. Jedyną różnicę stanowi tu kwestia majątku podstawowego komplementariuszy.
Z kolei w przypadku spółki z o.o. utworzenie kapitału zapasowego nie jest już obowiązkowe. Oczywiście, nie jest to również zabronione. Spółka z o.o. może utworzyć kapitał zapasowy oraz wszelkiego rodzaju kapitały mające charakter rezerwowy. Ich utworzenie i organizacja są jednak uzależnione od indywidualnej decyzji zarządu spółki.
Jeżeli dana spółka ma zanotowane straty z lat ubiegłych i w danym roku obrotowym notuje zysk, może go w pierwszej kolejności przeznaczyć na kapitał zapasowy, a następnie na pokrycie powstałych strat. Nie istnieją przepisy, które regulują kolejność podziału zysków. W przypadku kiedy to firma w pierwszej kolejności chce rozliczyć straty, to oczywiście ma do tego prawo.
Reasumując- kapitał zapasowy jest w większości przypadków obowiązkowym zabezpieczeniem finansowym spółki. Wyjątkiem w tej kwestii jest spółka z o. o. W tym przypadku jego utworzenie jest dobrowolne. Dysponowanie kapitałem zapasowym również nie jest w pełni swobodne i dowolne. Jego część musi być przeznaczona na pokrycie strat, które są wykazywane przez spółkę w sprawozdaniu finansowym.